Gå direkt till innehåll
  • sv
  • The page is not available in English en

City Gross och Too Good To Go firar ett år – över 400 ton mat har räddats

20 februari 2025

City Gross samarbete med maträddarappen Too Good To Go firar ett år. Genom att erbjuda kunder möjlighet att köpa bröd & fika-kassar och överraskningskassar till ett reducerat pris har över 400 ton mat räddats från att slängas – ett tydligt kvitto på att samarbetet gjort skillnad. 

Utlämning Too good to go City Gross

City Gross samarbete med maträddarappen Too Good To Go firar ett år. Genom att erbjuda kunder möjlighet att köpa bröd & fika-kassar och överraskningskassar till ett reducerat pris har över 400 ton mat räddats från att slängas – ett tydligt kvitto på att samarbetet gjort skillnad. 

– Matsvinn är en av våra största utmaningar men det här året visar att våra kunder verkligen vill vara med och bidra till en mer hållbar livsmedelskedja. Samarbetet med Too Good To Go har varit en stor framgång och är en viktig del i City Gross arbete med att minska matsvinn, säger Olof Fransson, försäljningsdirektör på City Gross. 

Tillsammans gör vi skillnad

Hela 40 procent av all mat som produceras globalt slängs. Det motsvarar 2,5 miljarder ton mat per år. Matsvinn står för 10 procent av världens växthusgasutsläpp, vilket gör det till en av de mest kritiska klimatfrågorna.  

– Vi är mycket stolta över vårt samarbete med City Gross. De är snabbfotade, innovativa och visar i handling att matsvinnsfrågan har stor betydelse för verksamhetens hållbarhetsagenda. Det är inspirerande att samarbeta med en aktör som tar konkreta steg för att göra skillnad och vi ser fram emot att rädda ännu mer mat tillsammans framöver, säger Sofia Edholm, Sverigechef Too Good To Go. 

Testar ny kött- och delikatesskasse i utvalda butiker

Det stora intresset för initiativet, både från kunder och butiker, gör att samarbetet nu utökas. En ny räddningskasse med kött och delikatesser testas i sex olika butiker: Kristianstad, Växjö, Djurgården, Tornby, Halmstad och Kalmar, med målet att kunna lansera brett i hela kedjan.   

– Vi har en stor efterfrågan på våra kassar och vill därför bredda utbudet ytterligare. Att minska matsvinn är högt prioriterat hos oss och resultatet från det här första året ger oss all anledning att fortsätta utveckla arbetet, säger Olof Fransson. 

Samarbetet med Too Good To Go inleddes i början av 2024 i syfte att minska kedjans matsvinn och sedan dess har alltså över 400 ton mat räddats. 

Kategorier: Citygross